top of page

השיטה

 

"הפניית הנוכחות לתודעתנו ולגופנו ברגע ההווה היא דרך להיות רכים כלפי עצמנו, כלפי הזולת וכלפי העולם. איכות זו של הפניית תשומת הלב היא חלק בלתי נפרד מיכולתנו לאהוב." פמה צ'ודרון.

 

שיטת הטיפול בה אני עובדת משלבת בין הקומי וביוסינתיזה, שיטות פסיכותרפיה המבוססות על ראייה הומניסטית והוליסטית. ככאלה, הן רואות באדם מכלול שלם השואף לצמיחה, ריפוי ומימוש עצמי של ה״מהות״, כחלק מהתהליך האורגני המתרחש בטבע. תפקידו של המטפל הוא לתמוך במקומות הפגועים ולהעצים את המשאבים של המטופל, כדי לאפשר תהליך של ריפוי. 

 

שיטות טיפול אלה מטפחות גישה סקרנית, עדינה וסובלנית כלפי כל ההיבטים של החוויה הנוכחת בזמן הטיפול: תחושות, רגשות,  דימויים, תנועות, מחוות, אימפולסים, דפוסי נשימה ויציבה. על ידי מיקוד תשומת הלב בחוויה מסוימת המופיעה בהווה ולמידת החוויה על כל היבטיה, ניתן להגיע אל האמונות אשר בבסיס אותה החוויה ואל זכרונות של האירועים שם היא נוצרה. חוויות אלו יצרו תבנית התייחסות אל עצמנו ואל העולם שאיננה גמישה או פתוחה להפנים אינפורמציה חדשה. אנחנו מנהלים את חיינו על פי תבניות אלו. לדוגמא: ״העולם מסוכן״, ״אני לא שייך לכאן״, ״אני לא אהוב״, ״אין מספיק בשבילי״, ״אני צריכה להקטין את עצמי או להיות חלשה כדי להיות בקשר״, ״זה לא בסדר ללכת בדרך שלי או להשמיע את קולי״, ״אני צריך להיות מצליחן ולעבוד קשה כדי להיות אהוב״, ״אני צריכה לבלוט ולצעוק כדי שישימו לב אלי״.

 

הבנה עמוקה של האמונות וההחלטות שגיבשנו בילדות ביחס לחוויות מוקדמות מאפשרת את השינוי לו אנו מייחלים. ניתן לבקר באותם מקומות פגועים וליצור חוויה מתקנת בהווה,אשר מתוכה תתגבשנה תפיסות חדשות אודותינו ואודות העולם. 

 

 

 הקומי 

משמעות השם "הקומי" (בשפת שבט ההופי האינדיאני) היא: 'איך אני עומד ביחס לכל מימדי החיים'. 

 

הקומי היא פסיכותרפיה ממוקדת גוף המבוססת על מיינדפולנס (mindfulness) שהוא מצב תודעתי בו מופנית תשומת לב לא שיפוטיות אל כל מה שנוכח ברגע הזה,אל כל מימדי החוויה (מחשבות, רגשות, תחושות). 

 

על פי תפיסת הקומי, שינוי ארוך טווח מתאפשר דרך למידה של הצורה שבה מופיעה החוויה בהווה. כך, ניתן לעקוב ולהתחקות אחר דפוסים ואמונות אשר נוצרו בעבר ו'המנהלים' את התודעה שלנו עד היום. לצורך כך, מופעלת תודעת מיינדפולנס דרכה  אפשר לתקשר ישירות עם התת-מודע ולאפשר שינוי וריפוי מהיר ועוצמתי הרבה יותר מאשר בשיחה רגילה עם המודע. בתודעת מיינדפולנס הגוף נמצא בהאטה והשקטה והמוח עובד בגלים איטיים וארוכים, כך שהתת-מודע נגיש וזמין לשינויים.

 

השיטה פותחה על ידי רון קורץ בשנות השבעים של המאה העשרים בארה"ב, ומקורות ההשראה שלה הם: יסודות מהפסיכותרפיה המערבית, בעיקר תרפיות ממוקדות גוף כמו עבודתם של וילהלם רייך ואלכסנדר לואן, גשטאלט, פלדנקרייז בשילוב עם עקרונות בודהיסטים ודאואיסטים.

 

לאתר הקומי ישראל

 

 

 ביוסינתיזה 

ביוסינתיזה משמעה אינטגרציה של חיים.

 

השיטה מבקשת ליצור אינטגרציה בין שלושה זרמים של אנרגיית החיים, המתגבשים בשבועות הראשונים לחיי העובר.

מתוך זרמים אלו מתפתחים כל איברי הגוף ושלושה מימדים מרכזיים בחוויה האנושית: המימד הגופני, הרגשי והקוגניטיבי. מתקופת הרחם ולאורך החיים, נוצרות חסימות אנרגטיות היוצרות פיצולים בין המימדים. הטיפול מתמקד ביצירת חיבור בין מימדים אלה כדי שיתפקדו בהרמוניה ובזרימה. מעצם התהליך הטיפולי שבו  נוצר חיבור בין השפה המילולית לשפה הגופנית,  בין חוויה למשמעת,  בין רגש למחשבה, בין מודע ללא-מודע. הנפש מתחילה להתאזן.

 

הביוסינתיזה היא ענף בפסיכותרפיה הגופנית אשר פותח על ידי דיוויד בואדלה בשנות השבעים של המאה העשרים, לאחר שעבד שנים רבות כמטפל בשיטת רייך. השיטה שואבת ממקורות הפסיכותרפיה הגופנית (רייך ולואן), מהפסיכולוגיה הקדם-לידתית (פרה-נטאלית), מגישת יחסי אובייקט ומן הפסיכולוגיה הטרנספרסונלית.

 

לדף הפייסבוק של ביוסינתיזה ישראל

 

bottom of page